Gdzie mają zastosowanie ciągniki kompaktowe?

Ciągniki kompaktowe to wielofunkcyjne urządzenia spalinowe, które znajdują zastosowanie przy profesjonalnych pracach na miejskich terenach zielonych, w prywatnych ogrodach, sadach oraz niewielkich plantacjach roślin uprawnych. Małe i zwinne ciągniki wyposażone w mechaniczną lub hydrostatyczną skrzynię biegów cechują się łatwym prowadzeniem i wysoką wydajnością. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Ciągniki kompaktowe – budowa

Ciągniki kompaktowe to proste urządzenia wyposażone w hydrostatyczną przekładnię, wspomagany układ kierowniczy, regulowaną kierownicę i oświetlenie. Standardowe modele posiadają napęd na cztery koła. Dzięki specjalnie wyprofilowanemu siedzisku użytkowanie ciągnika jest w pełni komfortowe, a produktywność pracy – zoptymalizowana.

Dlaczego warto zainwestować w ciągnik kompaktowy?

  • Zmieści się wszędzie i zajmuje niewiele miejsca (łatwy do przechowywania).
  • Ma niewielki promień skrętu, dzięki czemu cechuje się doskonałą zwrotnością.
  • Może być użytkowany cały rok (koszenie trawy, odśnieżanie).
  • Szeroki wachlarz akcesoriów dodatkowych:
  • System zbierający trawę sterowany z poziomu siedziska operatora
  • Agregat koszący (gwarantujący oszczędność przy każdym koszeniu)
  • Przyczepka
  • Zamiatarka
  • Ładowarka czołowa
  • Posypywarka soli i piasku

Ciągniki kompaktowe – do prac komunalnych i na terenach prywatnych

Ciągniki kompaktowe mają niewielką masę własną, dzięki czemu mogą pracować na małej powierzchni i podłożach o niskiej nośności. Doskonale sprawdzą się w obsłudze terenów zielonych (również boisk piłkarskich i stadionów),  w pracach sadowniczych, a także przy utrzymaniu dróg i chodników. W zależności od dokupionego wyposażenia dodatkowego mogą być wykorzystywane jako zamiatarki, odśnieżarki czy kosiarki. Szybka i łatwa zmiana narzędzi czyni z ciągnika kompaktowego urządzenie multizadaniowe. 
Niektóre modele ciągników znajdują także zastosowanie w budownictwie – świetnie sprawdzą się na końcowym etapie inwestycji. Mogą być wykorzystywane jako środek transportu wewnętrznego oraz współpracować z ładowaczami czołowymi.

Pracownicy budowlani najczęściej wykorzystują je do pracy na ograniczonych przestrzeniach oraz w miejscach, w których istnieje ryzyko uszkodzenia nawierzchni przez cięższy sprzęt budowlany. Ogromną zaletą ciągników budowlanych jest to, że nie wymagają od kierowcy specjalistycznych uprawnień. Co więcej, mogą być bezproblemowo przewożone na dalsze odległości (nawet bez lawety).