koszenie trawnika

Jak prawidłowo kosić trawnik?

Gęsty i pięknie zielony trawnik, równy i pozbawiony chwastów jest dla wielu osób marzeniem, a jego stworzenie wydaje się wręcz nieosiągalne. Okazuje się, że kluczową rolę odgrywa odpowiednie koszenie trawy i regularna pielęgnacja naszego trawnika. O czym więc powinniśmy wiedzieć i pamiętać, aby uzyskać piękny zielony dywan przed naszym domem?

Koszenie trawnika – co jest ważne?

Koszenie to zabieg, który w jednym sezonie przeprowadzamy na naszym trawniku wielokrotnie. Jest ono niezwykle istotne, gdyż aby prezentować się on pięknie nie możemy pozwolić, aby doszło do jego przerośnięcia czy kwitnienia. Kluczowe znaczenie ma kosiarka – to czy będzie ona elektryczna czy spalinowa, powinniśmy raczej uzależnić od wielkości naszego trawnika. Przy większych powierzchniach spalinowa sprawdzi się zdecydowanie lepiej. Pamiętajmy jednak, aby noże ścinające trawę zawsze były odpowiednio naostrzone. W przeciwnym razie będą one szarpać trawę, zamiast ładnie ją ścinać.

Dodatkowo w pielęgnacji trawy mogą przydać nam się takie akcesoria, jak podkaszarka, czy nożyce do trawy. Pamiętajmy, że znaczenie ma to, kiedy kosimy trawę. Jeśli dopiero założyliśmy nasz trawnik, to pierwsze koszenie powinno mieć miejsce dopiero gdy źdźbła osiągną wysokość 8-10 cm. Z kolei na wiosnę po raz pierwszy kosimy trawę na koniec marca, ewentualnie w kwietniu-maju. Zwróćmy uwagę na warunki atmosferyczne oraz wysokość naszej trawy, która powinna mieć około 10 cm wysokości.

Co jeszcze warto wiedzieć o koszeniu trawy?

Po raz ostatni w sezonie trawę kosi się zwykle w październiku, jednak to również zależy od pogody, czy wysokości naszej trawy. Gdy jest ciepło i wilgotno na dworze, to ścinanie może być konieczne nawet co 7-10 dni. Tak więc latem musimy poświęcić nieco czasu na odpowiednią pielęgnację naszej trawy. Ponadto nie powinno się kosić trawy w pełnym słońcu, więc najlepiej rano lub popołudniu. Unikamy także ścinania jej gdy jest mokra, gdyż wówczas będzie to nierówne. Również nasza kosiarka może się w ten sposób niszczyć.