podlewanie trawnika

Jak dbać o trawnik?

Skoszony, wypielęgnowany i soczyście zielony trawnik to ozdoba każdego ogródka. Nawet najpiękniejsze rabatki nie będą prezentować się okazale na źle utrzymanej przestrzeni ogrodu, dlatego warto poświęcić czas na pielęgnację zielonej nawierzchni. Sprawdź, co zrobić, aby utrzymać piękny wygląd trawnika przez cały rok.

Regularne koszenie

Regularne koszenie to sposób na utrzymanie bujnej i równomiernie rosnącej trawy. Aby zapewnić swobodny wzrost trawnika, należy systematycznie usuwać chwasty i rozrzucać nasiona trawy na nagie łaty, aby nie doprowadzić do powstania dziur.
W okresie letnim trawnik należy kosić przynajmniej raz w tygodniu; wiosną i ciepłą jesienią – co dwa tygodnie. Regularne przycinanie trawy sprzyja rozrostowi korzeni, co pomoże wypełnić luki i zahamować wzrost chwastów. Latem warto zwiększyć wysokość koszenia kosiarki, aby trawnik pozostawał dłuższy (około 5-10 cm) – dzięki temu będzie mniej podatny na brązowienie przy wysokich temperaturach i bezdeszczowej aurze. W celu utrzymania kosiarki w dobrym stanie oraz ostrych noży konieczny jest przegląd kosiarki co najmniej raz w roku.

Podlewanie trawnika

Młode trawniki wymagają podlewania, ale nie można przesadzać z ilością wody. Zbyt intensywne podlewanie może spowodować płytkie ukorzenienie się i słabe osadzenie trawnika. Jeżeli to możliwe, warto użyć nagromadzonej wody deszczowej. Idealnym rozwiązaniem do przydomowych ogródków są systemy nawadniające – automatyczne zraszacze zapewniają stały i zrównoważony dostęp do zasobów wodnych.

Usuwanie chwastów

Niektóre typy chwastów i mlecze mają szerokie, płaskie liście, które mogą zajmować duże obszary trawnika i hamować wzrost.  Chwasty można usuwać za pomocą ręcznej kielni lub karczownika. Każdorazowo przed koszeniem warto zagrabić trawnik, aby podnieść chwasty do ostrzy kosiarki, osłabiając je i z czasem eliminując.
Pomimo że wiele sklepów ogrodniczych oferuje środki chwastobójcze, lepiej ich unikać. Chemiczne środki mogą być drogie i ostatecznie doprowadzić do osłabienia kondycji traw, co sprzyja wzrostowi chwastów.