kosiarka i taczka w ogrodzie

Jak kosić trawnik po zimie?

Trawnik jest pewna wizytówka naszego ogrodu, w związku z tym zawsze staramy się o niego jak najlepiej dbać. Jeśli pielęgnacja będzie odpowiednia, to już w pierwsze słoneczne, wiosenne dni wyjdziemy na miękki dywan przed domem. Czy wiesz, jak przeprowadzić pierwsze wiosenne koszenie trawnika, tak aby nie zaszkodzić mu na kolejne miesiące?

Co musisz wiedzieć o koszeniu swojego trawnika?

Istotny jest odpowiedni moment na pierwsze koszenie trawnika po zimie. Nie możemy robić tego zbyt szybko, bo nie poradzi sobie on z przymrozkami, ani zbyt późno, do źdźbła będą już stare i będą słabo krzewiły. Warto również wcześniej utwardzić ziemię przez zwałowanie. Po zimie na powierzchni mogą również pojawić się ogniska grzybowe, które należy wykorzenić, zanim się rozproszą na większą przestrzeń. No i oczywiście, zanim przystąpimy do koszenia naszego trawnika, warto dokładnie sprawdzić stan naszej kosiarki. Przede wszystkim jej noże powinny być odpowiednio zaostrzone. W marcu koniecznie należy również dokładnie wygrabić cały trawnik. Wówczas możemy dosypać nasion trawy, tam, gdzie to konieczne.

Pierwsze koszenie przypada najczęściej na przełom marca oraz kwietnia. Wówczas źdźbła trawy mają około 8-10 centymetrów. Jeśli jednak mrozy w danym roku utrzymują się dłużej, to czasem wskazane jest poczekanie z pierwszym koszeniem nawet do końca kwietnia. Przy pierwszym koszeniu nie powinniśmy ścinać trawy zbyt krótko, a na jakieś 5-6 centymetrów. Dopiero przy kolejnych takich zabiegach możemy obciąć ją krócej.

Co jeszcze musisz wiedzieć o koszeniu trawnika?

Najlepiej jeśli koszenie trawy przeprowadzamy w dni pochmurne, jednak bezdeszczowe. Takie zabiegi w pełnym słońcu nie sprzyjają odpowiedniemu nawodnieniu trawy. Koszenie w czasie deszczu jednak również jest niewskazane. Pamiętajmy również, aby gdy skończymy kosić, dokładnie podlać całą powierzchnię trawnika. Jeśli będziemy pamiętać o podstawowych zasadach, to na pewno nasz trawnik będzie cieszył oko i przyciągał zazdrosne spojrzenia sąsiadów. Warto więc poświęcić nieco czasu na jego pielęgnację.