trawnik

Jak założyć trawnik?

Najlepszą porą na zakładanie trawnika z siewu jest wiosna oraz jesień. Natomiast trawnik z rolki można zakładać przez cały sezon wegetacyjny.

Kiedy najlepiej zakładać trawnik?

Trawnik z siewu najlepiej założyć w kwietniu lub na początku maja. Należy poczekać, aż temperatura wzrośnie do co najmniej 10 stopni, a ziemia dobrze obeschnie. Dobrym terminem będzie także koniec lata lub początek jesieni. Gdy jeszcze jest ciepło, ale już nie ma upałów i jednocześnie gleba jest wystarczająco wilgotna, trawa powinna się ładnie przyjąć. Można oczywiście zakładać trawnik latem, ale trzeba liczyć się z tym, że trzeba go będzie często podlewać, a właściwie zraszać niewielkim strumieniem wody. Należy pamiętać, że trawnik z siewu jest bardzo wrażliwy na suszę, więc nawet krótkotrwały brak wody może spowodować jego zniszczenie. Jeśli nie będziemy systematycznie dbać o wilgotną glebę, cała praca może pójść na marne.

Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Przed zakładaniem trawnika należy odpowiednio przygotować teren. Jest to czynność bardzo ważna i od niej w dużej mierze zależeć będzie, czy w przyszłości trawnik będzie ozdoba ogrodu. Należy pamiętać, że trawnik jest najlepiej zakładać dopiero wtedy, gdy zostanie urządzony cały ogród. Najpierw należy wybudować elementy małej architektury, wytyczyć i ułożyć nawierzchnię, położyć w ziemi potrzebną instalację, wyznaczyć rabaty i posadzić rośliny. Pierwszą czynnością jest oczyszczenie terenu pod trawnik, a następnie przekopanie ziemi. Te czynności najłatwiej wykonać glebogryzarką. Wiele potrzebnych maszyn ogrodowych jest dostępnych w Firmie Hein. Dobrze jest także wyrównać teren grabiami, ubić powierzchnię ziemi i ukształtować teren. Tydzień przed zaplanowanym siewem nasion można zasilić glebę nawozem do trawników. Podczas zakładania trawnika młoda trawa jest bardzo delikatna, bardzo łatwo ją zniszczyć. Nie można po niej zbyt często chodzić, a tym bardziej przejeżdżać taczkami, czy też innym sprzętem służącym do zakładania ogrodu.