kosiarka

Na co zwracać uwagę przy zakupie kosiarki?

Najpopularniejsze rodzaje kosiarek to oczywiście spalinowa i elektryczna. Wybór sprzętu jest uzależniony od możliwości finansowych, lecz również od specyfiki trawnika lub ogrodu. Kluczowe znaczenie ma wielkość trawnika, częstotliwość koszenia oraz dodatkowe wyposażenie kosiarki. Ważne są takie parametry jak moc silnika, rozruch, obecność napędu. A na co szczególnie zwracać uwagę wybierając kosiarkę?

Spalinowa, czy elektryczna

W tym przypadku głównym wyznacznikiem jest wielkość trawnika. O tyle o ile kosiarka elektryczna jest świetnym rozwiązaniem na małych trawnikach to w przypadku trawników powyżej 1000m2 nie sprawdzi się. Ciągnący się kabel będzie nie lada przeszkodą. Kosiarka elektryczna jest cichsza, łatwiej się nią manewruje, ale pola działania ma mocno ograniczone. Podstawowym plusem kosiarki spalinowej jest większa moc silnika, brak kabla. Można nią pracować na każdym terenie. Dobrze radzi sobie z wysoką trawą, mokrym trawnikiem. Minusem kosiarki spalinowej jest uzupełnianie paliwa. Dobrym rozwiązaniem jest bieg wsteczny. Niektóre kosiarki mają regulacje obrotów silnika, funkcję mulczowania trawy.

Silnik i napęd w kosiarce spalinowej

Parametry silnika powinny być dostosowane do gęstości i wysokości trawy oraz powierzchni ogrodu. Moc silnika wynosi od 3,5 do 6,5 KM. Im większy trawnik, tym wyższa powinna być moc silnika. Warto pamiętać o możliwości wyboru rozruchu, który może być linkowy lub na guzik/przycisk. Przy trawnikach, które przekraczają 1000m2 warto wybrać kosiarkę z napędem na koła. Znacznie ułatwia to prowadzenie kosiarki i operator sprzętu będzie się mniej męczył.

Warto zwrócić też uwagę na szerokość koszenia, im szersza kosiarka, tym więcej skosi na raz i czas koszenia będzie krótszy. Jednak jeśli ogród ma wiele nasadzeń, warto wybrać węższy model, żeby móc sprawnie omijać inne rośliny.