Jak przygotować trawnik na wiosnę?

Koszenie trawnika

Pierwsze koszenie trawy w sezonie to nie tylko zabieg estetyczny, ale także pielęgnacyjny. Najlepiej je wykonać mniej więcej w połowie kwietnia. Termin ten zależy w dużej mierze od panujących na wiosnę warunków pogodowych oraz wyglądu naszego trawnika. Jeśli pogoda jest słoneczna oraz temperatura w nocy stabilna (5-7 stopni Celsjusza), można kosić wcześniej. Dzięki temu pobudzimy trawę do bujnego wzrostu.

Usuwanie obumarłej trawy czyli wertykulacja.

Corocznie część trawy przez zimę obumiera. Pożółkłe i suche źdźbła trawy widać gołym okiem i tworzą tzw. filc. Obumarłej trawy musimy się pozbyć, gdyż utrudnia wzrost nowym źdźbłom oraz wchłanianie wody do podłoża. W związku z tym murawę trzeba wyczesać. Najlepiej zrobić to za pomocą urządzenia zwanego wertykulatorem. Jest to urządzenie wyposażone w sprężyny lub ostrza, które pionowo nacinają murawę na głębokość kilku centymetrów pozwalając w łatwy sposób oczyścić jej powierzchnię z filcu i chwastów. Jest to podstawowa czynność związana z naszym trawnikiem, której na wiosnę nie powinniśmy pomijać. Wertykulację najlepiej wykonać po pierwszym koszeniu trawnika.

Napowietrzanie gleby – czyli aeracja.

Gdy nasz trawnik został już oczyszczony podczas zabiegu wertykulacji, można przystąpić do jego aeracji. Czym jest aeracja? To proces napowietrzenia trawnika polegający na rozluźnieniu gleby poprzez jej nakłuwanie, dzięki czemu powietrze będzie miało lepszy dostęp do korzeni oraz trawnik będzie lepiej chłonął wodę. Możemy dokonać tego na kilka sposobów, np. widłami wbijając je na kilka centymetrów, bądź też przytwierdzić do butów deski z kolcami i odbyć w nich spacer po trawniku. Na rynku dostępne są też aeratory mechaniczne oraz walce z bolcami, których użycie dużo wygodniejsze. Po każdym zabiegu aeracji należy wypełnić zagłębienia powstałe podczas zabiegu piaskiem.

Dosiewanie oraz wałowanie trawy.

Jeśli na trawniku pojawią się puste pola wykonajmy dosiew trawy. Najlepiej spulchnić w tych miejscach glebę i rozsypać nasiona trawy zmieszane z ziemią. Świeżo wysiane nasiona należy równomiernie i lekko zagrabić oraz obficie podlać. W sprzedaży są też przeznaczone do tego celu specjalne mieszanki nasion i nawozu startowego do trawników. Po dosianiu trawnika możemy wykonać wałowanie. Zabieg ten polega na dociśnięciu zasianej trawy do podłoża za pomocą walca ogrodniczego. Czynność ta stymuluje trawę do równomiernego wzrostu.

Usuwanie chwastów oraz nawożenie trawnika.

Największym wrogiem naszego perfekcyjnego trawnika są chwasty. Już na początku sezonu trzeba wykonać przegląd trawnika i usunąć tych nieproszonych gości, zanim zakwitną i wydadzą nasiona. Nasza szybka reakcja pozwoli zapobiec ich szybkiemu namnażaniu. Miejscowo warto też opryskiwać chwasty preparatem niszczącym rośliny dwuliścienne. Jednocześnie można przystąpić do nawożenia trawnika. Na rynku jest sporo różnych nawozów, warto sięgnąć po nawozy o przedłużonym działaniu. Nie ulegają one zbyt szybkiemu wypłukaniu z podłoża do głębszych warstw gleby. Po rozsypaniu obficie zraszamy wodą aby nasza trawa równomiernie się rozrastała.